• zachowania psów

    Warunkowanie instrumentalne

    Co napędza nasze zachowanie? Czym są nagrody a czym kary? W jaki sposób możemy wpływać na zachowanie naszych psów? Jeśli jesteś zainteresowany tymi zagadnieniami, to przyjrzyjmy się bliżej WARUNKOWANIU INSTRUMENTALNEMU, inaczej sprawczemu. Jest to jedna z form uczenia się, w której uczeń nie pozostaje bierny, ale działa sprawczo, czyli tak, aby wywierać wpływ na środowisko. W warunkowaniu instrumentalnym konsekwencje danego zachowania, takie jak nagrody i kary, wpływają na prawdopodobieństwo ponownego jego wystąpienia. Uproszczonym schematem opisującym powyższą zależność, jest schemat A-B-C. Antecendent (Bodziec) – Behavior (Zachowanie) – Consequence (Konsekwencja) Warunkowanie te jako pierwszy odkrył i opisał polski neurofizjolog i neuropsycholog – Jerzy Konorski. Pierwotnie było badane przez Edwarda Thorndlike’a, który swoje…

  • dobrostan psa,  zachowania psów,  zdrowie

    Hormony płciowe a zdrowie i zachowanie. Skutki kastracji.

    Kastracja i sterylizacja psów to najpowszechniejsza metoda zapobiegania niechcianym urodzeniom psów w naszym kraju. Ale co więcej, ciągle jest także zalecana jako sposób na rozwiązanie problemów behawioralnych takich jak zachowania agresywne, wysoka pobudliwość/reaktywność, skłonność do ucieczek oraz jako sposób na zapobieganie wielu chorobom. Czy słusznie? Najnowsze badania naukowe rzucają nieco inne światło na te kwestie.  Przede wszystkim ważne jest żeby zrozumieć, że narządy płciowe nie służą jedynie prokreacji. Wytwarzają hormony, których funkcje wykraczają szeroko poza sferę rozrodu. Pełnią istotną rolę dla zdrowia endokrynologicznego, przeciwnowotworowego, układu ruchu (mięśnioszkieletowego) ale także mają ogromny wpływ na zachowanie. Zaczynając od aspektów zdrowotnych: kastracja może zwiększać ryzyko zachorowania na chłoniaka, raka pęcherza, naczyniakomięsaka krwionośnego, niedoczynność…

  • dobrostan psa,  trening,  zabawki interaktywne,  zachowania psów

    Zabawki interaktywne w lęku separacyjnym

    W pracy nad problemami separacyjnymi często poleca się podawanie psu kongów, gryzaków, mat do lizania, mat węchowych i innych tego typu atrakcji przed wyjściem, aby  psiak zajął się pod nieobecność opiekuna. Czy słusznie? Jakie to może nieść za sobą konsekwencje? Gryzienie, lizanie i rzucie to rzeczywiście aktywności które potrafią psa wyciszyć i zająć na dłuższy czas. Jeśli problemem z zostaniem w domu wiąże się z nudą, niezaspokojoną potrzebą gryzienia czy innej stymulacji, czy też małym stresem, to rzeczywiście podanie posiłku w takiej formie może okazać się pomocne. Jeśli jednak mamy do czynienia z przypadkiem lęku separacyjnego ( tutaj myślę o bardzo silnym stresie, kiedy pies pozostawiony sam, wpada w stan…

  • dobrostan psa,  psychofarmakoterapia,  trening,  zachowania psów

    Psychofarmakoterapia w terapii behawioralnej

    Temat psychofarmakoterapii wywołuje mieszane uczucia u wielu osób, mam  wrażenie, że przede wszystkim z powodu wielu narosłych wokół niego mitów i braku rzetelnej wiedzy o działaniu leków. Żeby przyczynić się nieco do normalizacji leczenia psychiatrycznego, postanowiłam napisać parę zdań 🙂 Zacznijmy od wyjaśnienia co mam na myśli pisząc „leki” – chodzi mi o LEKI przepisywane na receptę przez lekarza – leki psychotropowe, które oddziałują na układ nerwowy wywierając wpływ leczniczy, dający efekt w postaci zmian w psychice. Wiele osób myli leki z SUPLEMENTAMI ( o nich NIE będzie w tym wpisie). Zasadność wprowadzenia leków pojawia się kiedy mamy do czynienia z psem wykazującym zachowania anormalne, takie jak fobie dźwiękowe, burzowe…

  • dobrostan psa,  zachowania psów

    Dominacja

    Wiecznie żywa i niestety stale powielana, także przez osoby zawodowo zajmujące się pracą z psami – teoria dominacji. Skąd się w ogóle wzięła? Dlaczego jest szkodliwa w skutkach? I dlaczego nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym? Zacznijmy konkretem: Teoria jakoby psy dążyły do ustalania hierarchii w grupie poprzez zdobywanie przemocą pozycji “alfy” zainspirowana została obserwacjami wilków.  Grupy wilków nie mają samców ani samic alfa – teoria ta została oparta na nieporozumieniu.  Zaczęło się w latach 40 ubiegłego wieku. Badacz wilków – Rudolf Schenkel badający zachowania wilków w zoo w Szwajcarii opisał w 1947 roku strukturę grupy i mowę ciała tych zwierząt, które oparł na obserwacji losowo dobranej grupy umieszczonej…

  • recenzje

    Przysmaki Deli4Dog

    Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność przetestować nowość na rynku jaką są przysmaki Deli4Dog. W pięknie zapakowanej paczce dotarły do nas 3 rodzaje smakołyków: pałeczki kostki talarki Wszystkie przysmaki Deli4Dog wykonane są z piersi kurczaka poddanej procesowi długiego dojrzewania (takiego jak przy produkcji np szynki parmeńskiej), a następnie liofilizacji. Co istotne, są one wyprodukowane z mięsa jakości human grade, czyli takiej, która jest także dopuszczona do spożycia przez ludzi. Mają delikatny, zdecydowanie nieuciążliwy zapach. Kostki to idealna forma przysmaku do treningu dla dużych i średnich psów. Nie brudzą rąk, nie mają intensywnego zapachu, łatwo je podać, a większe kawałki można przełamać na pół. Dla malutkich psiaków mogą nie być jednak wygodnym…

  • dobrostan psa

    Moja ETYKA pracy

    Wpis, który chodzi mi po głowie już od dawna, mam nadzieje,  że będzie pomocny dla osób rozważających podjęcie ze mną współpracy – otóż moja etyka pracy. W świecie treningu zwierząt można spotkać się z wieloma podejściami. Postanowiłam krótko opisać zasady, za którymi ja staram się podążać. „Jeśli chodzi o choroby, to miej w zwyczaju dwie rzeczy: pomagaj, a przynajmniej nie wyrządzaj szkody” – Hipokrates Kierując się aktualnymi doniesieniami naukowymi oraz dbając o dobrostan i bezpieczeństwo zwierząt i ludzi z którymi pracuje, staram się podążać za wytycznymi LIMA (least intrusive, minimally aversive), sugerowanymi przez dr Susan Friedman, IAABC.  Czyli wybierać najmniej inwazyjną, minimalnie awersyjną strategię spośród zestawu humanitarnych i skutecznych taktyk, które mogą odnieść…

  • trening

    Krótko o BAT – Behavior Adjustment Training

    BAT – Behavior Adjustment Training – to metoda opracowana przez Grishę Stewart, doskonała aby pomóc psom czuć się bardziej komfortowo w obliczu bodźców wywołujących w nich niepokój. Takim bodźcem może być np inny pies, ludzie, samochody, rowerzyści itd. BAT opiera się na odwrażliwianiu i nagrodzie funkcjonalnej za spokojne zachowanie. Techniki BAT możemy wykorzystywać do pracy nad zachowaniami agresywnymi, frustracyjnymi czy lękowymi. Wszystko odbywa się pod progiem reakcji, czyli odpowiednio zaaranżowana sesja treningowa nie powinna wywoływać w psie stresu. Uczy natomiast psa komunikowania swoich potrzeb, daje psu i jego opiekunowi narzędzia do lepszego porozumiewania się. Metoda ta umożliwia psom wybór spokojnego zachowania zamiast niepożądanej reaktywności, opierając się na naturalnych zachowaniach psów…

  • trening

    Kooperacyjny trening medyczny i pielęgnacyjny

    Kooperacyjny trening medyczny i pielęgnacyjny jest czymś więcej niż przyzwyczajeniem psa do procedur pielęgnacyjnych i medycznych,  umożliwia zwierzęciu podejmowanie decyzji i branie czynnego udziału w zabiegach. Opiera się na współpracy i umożliwia swojego rodzaju konwersację między psem i człowiekiem, dając psu poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją. Prowadzenie konwersacji w treningu medycznym opieram na zachowaniach, które są sygnałem gotowości do podjęcia zabiegu i sygnałach oznaczających przerwę/koniec treningu. Pies w każdej chwili ma możliwość podjęcia decyzji na temat tego, co nastąpi! Zalety: pomaga budować pozytywną relację opartą na zaufaniu,  między psem a opiekunem, a także innymi osobami, np. lekarzem weterynarii, pomaga budować pewność siebie psa, ułatwia przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych i medycznych,…

  • dobrostan psa

    Decompression walk

    Jeśli śledzicie anglojęzyczne strony o psiej tematyce, to mogliście natknąć się na termin „decompression walk”, co po polsku oznacza spacer dekompresyjny. A jako że takie spacery mają ogromną wartość, to postanowiłam o nich napisać nieco więcej, żebyście mieli jasność, czym są, jak, kiedy i dla jakich psów je stosować 🙂 Wiele psów żyjąc u naszego boku zmaga się z bardzo stresującym otoczeniem. Miasta często obfitują w bodźce, które są dla psów dużym wyzwaniem. Jeśli każdy spacer wiąże się z nieprzyjemnymi, stresującymi psa sytuacjami, to łatwo sobie wyobrazić, jak bardzo pies może być tym zmęczony. A wiadomo, że im bardziej przemęczeni jesteśmy, tym trudniej nam zachować spokój i dobre samopoczucie, łatwiej…

Follow by Email
Facebook
Instagram