trening

Krótko o BAT – Behavior Adjustment Training

BAT – Behavior Adjustment Training – to metoda opracowana przez Grishę Stewart, doskonała aby pomóc psom czuć się bardziej komfortowo w obliczu bodźców wywołujących w nich niepokój. Takim bodźcem może być np inny pies, ludzie, samochody, rowerzyści itd. BAT opiera się na odwrażliwianiu i nagrodzie funkcjonalnej za spokojne zachowanie.

Techniki BAT możemy wykorzystywać do pracy nad zachowaniami agresywnymi, frustracyjnymi czy lękowymi. Wszystko odbywa się pod progiem reakcji, czyli odpowiednio zaaranżowana sesja treningowa nie powinna wywoływać w psie stresu. Uczy natomiast psa komunikowania swoich potrzeb, daje psu i jego opiekunowi narzędzia do lepszego porozumiewania się. Metoda ta umożliwia psom wybór spokojnego zachowania zamiast niepożądanej reaktywności, opierając się na naturalnych zachowaniach psów i bazując na ich własnych wyborach, (zamiast na posłuszeństwie i kontrolowaniu) sprawiamy dodatkowo że pewność siebie psa wzrasta.

BAT buduje zaufanie, pies dostrzega, że jego komunikaty nie są ignorowane, a opiekun zauważa, że pies jest w stanie wybrać zachowanie alternatywne dla niepożądanej nadreaktywności, jeśli tylko się go „posłucha”. Opiekun zaczyna dostrzegać coraz więcej sygnałów wysyłanych przez psa i uczy się je interpretować.

Zwierzę, które ma więcej kontroli nad swoim otoczeniem jest spokojniejsze, mniej skłonne do zachowań agresywnych, nadmiernej ekscytacji czy niepokoju.

W czasie sesji BAT pozwalamy psu być psem. Dobieramy taki dystans od bodźca, gdzie pies jest w stanie korzystać ze środowiska – węszyć, znaczyć itd, będąc świadomym obecności bodźca. Wspieramy psa w jego decyzjach, które nie prowadzą do reaktywności, stosując przede wszystkim nagrodę funkcjonalną.

Dzięki temu, że BAT bazuje na naturalnych zachowaniach daje trwałe efekty, pomaga budować pewność siebie psa i rozwija jego kompetencje społeczne, a wszystko to w sposób bezpieczny i humanitarny.

Umów się na trening: KLIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Follow by Email
Facebook
Instagram