dobrostan psa

Moja ETYKA pracy

Wpis, który chodzi mi po głowie już od dawna, mam nadzieje,  że będzie pomocny dla osób rozważających podjęcie ze mną współpracy – otóż moja etyka pracy. W świecie treningu zwierząt można spotkać się z wieloma podejściami. Postanowiłam krótko opisać zasady, za którymi ja staram się podążać.

„Jeśli chodzi o choroby, to miej w zwyczaju dwie rzeczy: pomagaj, a przynajmniej nie wyrządzaj szkody” – Hipokrates

Kierując się aktualnymi doniesieniami naukowymi oraz dbając o dobrostan i bezpieczeństwo zwierząt i ludzi z którymi pracuje, staram się podążać za wytycznymi LIMA (least intrusive, minimally aversive), sugerowanymi przez dr Susan Friedman, IAABC.  Czyli wybierać najmniej inwazyjną, minimalnie awersyjną strategię spośród zestawu humanitarnych i skutecznych taktyk, które mogą odnieść sukces w osiągnięciu celu szkolenia lub zmiany zachowania.

„Effectiveness Is Not Enough” („Skuteczność to za mało”) – Susan G. Friedman

W zdecydowanej większości przypadków na pożądaną zmianę zachowania można wpłynąć poprzez skupienie się na środowisku zwierzęcia, dobrostanie fizycznym oraz na działaniach, takich jak zróżnicowane wzmocnienie alternatywnego zachowania (DRA), odwrażliwianie i przeciwwarunkowanie.

Oprócz powyższego spotkacie u mnie:

indywidualne podejście – biorąc pod uwagę indywidualność jednostki – historie, aktualne warunki życia, dostępne wzmocnienia itd dopasowuje moją pracę do potrzeb i możliwości zwierzęcia i jego rodziny.

wybór – jestem zwolennikiem zwiększania możliwości wyboru w życiu zwierząt w maksymalnie dużej ilości aspektów życia – tam gdzie to bezpieczne i wykonalne. Jako, że decydujemy o życiu naszych zwierząt w ogromnym stopniu, a brak możliwości decydowania o sobie, brak możliwości wyboru znacznie obniżają dobrostan życia zwierząt i mogą prowadzić do pojawiania się niepożądanych zachowań, to warto ten wybór umożliwiać tam, gdzie tylko mamy taką możliwość.

nauka – staram się być na bieżąco z aktualną wiedzą, uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach u specjalistów z całego świata, tak aby moja praca była na najwyższym poziomie i opierała się na metodach, których skuteczność jest udowodniona naukowo.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Follow by Email
Facebook
Instagram