dobrostan psa

Jak pomóc psu w Sylwestra

Zaczynając od tego, co możemy robić z wyprzedzeniem to na pewno ODWRAŻLIWIANIE i najlepiej także PRZECIWWARUNKOWANIE DŹWIĘKÓW🗣. Ważne jest żeby robić to stopniowo, zaczynając od mniejszego natężenia dźwięku i zwiększać trudność sytuacji dopiero kiedy pies ma perfekcyjnie opanowane pierwsze kroki. Jak w każdym treningu – chcemy żeby pies osiągał same sukcesy🥇. Odwrażliwianie polega na zobojętnieniu bodźca, który wywołuje u psa niepokój, natomiast przeciwwarunkowanie to kojarzenie nieprzyjemnego bodźca z czymś przyjemnym. (Możemy robić to kooperacyjnie! urywek takiego treningu możecie zobaczyć TUTAJ)
Zaczynamy oczywiście od bardzo słabego natężenia dźwięku, takiego, który nie wywołuje jeszcze w psie lęku. Pamiętajcie, że w dużym stresie pies nie będzie zdolny do nauki🧠, dlatego zalewanie bodźcem, które często wydaje się że prowadzi do braku reakcji ze strony zwierzęcia, nie pomaga mu w oswojeniu lęku. Zamiast tego prowadzi do tzw stanu zamrożenia i może znacznie pogłębić problem.
Kiedy już fajnie sobie radzimy z większym natężeniem dźwięku w spokojnym miejscu w domu, pora na zwiększenie poziomu trudności zmieniając miejsce. Wybierając trudniejsze dla psa miejsce ( takie, w którym może się pojawić więcej niepokojących go bodźców, czyli np klatka schodowa czy podwórko) zmniejszamy kryterium nasilenia dźwięku. Generalizacja tej umiejętności na różne miejsca będzie równie ważna jak praca nad różnym nasileniem dźwięku.
Na youtube znajdziecie ścieżki dźwiękowe z dźwiękami fajerwerków ( KLIK ), niestety w czasie prawdziwych wystrzałów oprócz bodźców dźwiękowych pies może reagować na zapach czy inne bodźce, które możliwe że będzie nam trudno odwrażliwić w treningu.

Przygotowując się do sylwestra możemy pomyśleć o SUPLEMENTACH 💊, które wspomagają wyciszenie. W przypadku psów, które mają skłonności do lękliwości warto takie suplementy wprowadzić nawet na miesiąc przed sylwestrem, żeby były skuteczne. Można też pomyśleć nad zwiększoną dawką , jednak to polecam konsultować indywidualnie z zoopsychologiem/behawiorystą i/lub lekarzem weterynarii. Na rynku jest sporo suplementów o takim działaniu. Zazwyczaj zawierają jedną lub kilka substancji takich jak:
• tryptofan (jest prekursorem serotoniny),
• wyciągi z ziół,
• kwasy GABA (neuroprzekaźnik zmniejszający pobudliwość ukł. nerwowego),
• kwasy tłuszczowe omega,
• alfa- kazozepinę

W trudniejszych przypadkach warto rozważyć podanie leków psychotropowych, musi to się jednak odbyć we współpracy z lekarzem weterynarii prowadzącym psa (nie każdy lekarz „siedzi” w lekach psychotropowych – dopytajcie o to swojego lekarza i behawiorystę – wspólne ustalenie leku i dawki zwiększy szanse na sukces 🙂 ). Tutaj także powinniśmy wprowadzić parę tygodni przed Sylwestrem, aby dobrać odpowiednią substancję i dawkę, żeby lek miał szanse zacząć działać.

Co możemy zrobić w dzień Sylwestra.🎊
Na pewno unikać spacerów w porze największego ryzyka natknięcia się na fajerwerki i petardy. Warto rano wziąć psa na długi, SPOKOJNY SPACER za miasto🏔. Spokojny, czyli taki, gdzie pies będzie miał dużo swobodnego chodzenia, węszenia, bez szaleńczych pogodni za piłką i naparzanek z psimi kolegami, bo będzie to prowadzić do pobudzenia psa, a tego w tym dniu chcemy uniknąć. Swobodny w tym dniu nie koniecznie oznacza dla mnie puszczanie psa luzem, raczej polecałabym mimo wszystko zachować więcej ostrożności i umożliwić psu eksploracje terenu na długiej linie, w dobrze dopasowanych szelkach, z adresówką.
(patrz.➡️ decompression walk )
Niestety nawet za miastem w godzinach porannych może się zdarzyć, sytuacja że usłyszymy wystrzał, a lepiej nie ryzykować, że wystraszony pies, który boi się huków, ucieknie nam w takim dniu. Dobrym pomysłem będzie też zaangażowanie psa w pracę węchową, w zależności od waszych możliwości i umiejętności: tropienie, nosework, czy poszukiwanie przysmaków.
Jeśli mieszkacie w mieście czy na osiedlu to kolejne spacery już najlepiej na szybkie siku, żeby nie ryzykować 

W DOMU 🏠 najlepiej będzie przygotować sobie jedno pomieszczenie, w którym pies czuje się najlepiej. Zaciągnąć zasłony, żeby światła sztucznych ogni nie potęgowały strachu, można puścić muzykę lub tv które nieco zagłuszą dźwięki z zewnątrz. Jeżeli pies czuje się dobrze w klatce to warto mieć ją pod ręką, dobrze jest też ją czymś nakryć. Przygotujcie psu gryzaki, zabawki wypełnione jedzeniem, maty do lizania – wszystko co może mu sprawić przyjemność i wyciszyć.

Oprócz tego możecie spróbować 💆‍♀️MASAŻu relaksacyjnego i / lub T-touch. Można też spróbować bandażowania, owijek natomiast tu najlepiej wcześniej skonsultować się z kimś, kto potrafi to robić prawidłowo.

Jeśli macie dyfuzor do olejków eterycznych 🌿 możecie zastosować AROMATERAPIĘ. Warto te opcje przetestować wcześniej, żeby nie wprowadzać takiej nowości w tym jednym dniu. Pamiętajcie też o niskim natężeniu olejków, niektóre są bardzo intensywne i dla psiego nosa mogą być niekomfortowe. W celu wyciszenia i relaksacji możecie spróbować takich olejków jak: lawenda, tymianek, rumianek, mięta. Możecie też zrobić mix. Najlepiej się sprawdzają kiedy są wcześniej uwarunkowane ze stanem relaksu, czyli możemy odpalać np olejek lawendowy w sytuacjach kiedy pies odpoczywa, dzięki czemu zapach zacznie mu się kojarzyć z relaksem.

Jeden z ostatnich punktów, ale mega ważny: WSPARCIE. ⚠️Wystraszony pies potrzebuje Waszego wsparcia, a dokładnie wsparcia opiekuna, któremu ufa. W jaki sposób wspierać psa:
Bądźcie uważni na to, co komunikuje pies, jeśli szuka w Was oparcia to koniecznie mu je dajcie – wasz spokój, dobre słowo, pozytywny i łagodny ton głosu, dotyk pomogą psu w trudnych dla niego momentach☯️. Dając psu tego typu wsparcie nie pogłębiamy jego lęków. Musimy jednak uważać na to, jak reagujemy na psi strach – unikajmy użalania się i innych reakcji które mogłyby dać psu do zrozumienia, że my sami też się boimy i że serio jest się czego bać.

⚠️DAJĄC PSU WSPARCIE NIE NAGRADZASZ I NIE WZMACNIASZ STRACHU – TO MIT ⚠️

Jeśli postanowiliście spędzić sylwestra bez psa, to warto mu zostawić zabawki wypełnione jedzeniem do wylizywania, olejki jeśli warunkowaliście je z relaksem i zadbać o zasłonięte okna. Pamiętajcie, że nawet pies, który do tej pory nie bał się wystrzałów, może zacząć się bać, kiedy wystrzał będzie wyjątkowo głośny, np ktoś wystrzeli pod waszym oknem, pies może mieć też gorszy dzień i zacząć reagować niepokojem, dlatego nie jestem zwolennikiem zostawiania psów samych w taki dzień, zwłaszcza jeśli mieszkacie w okolicy gdzie może być słychać sporo huków. Warto więc pomyśleć nad opieką dla psa, może ktoś z rodziny spędza sam sylwestra i chętnie potowarzyszy psu? Dobrym pomysłem jest też zatrudnienie petsittera.

Kolejną ważną kwestią jest nie wychodzenie z psem o północy! Niezależnie od tego, czy obawia się wystrzałów czy nie. To moment największego natężenia wystrzałów, zostawcie psy bezpieczne w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Follow by Email
Facebook
Instagram