dobrostan psa

Pozwól psu pomyśleć

Czy Twój pies ma możliwość podejmowania decyzji? Samodzielnego rozwiązywania problemów? Czy pozwalasz mu czasem pomyśleć? 😉

Pełna micha podstawiona pod nos, pełna kontrola nad zachowaniami psa na spacerach, brak stymulacji umysłowej – wiele psów jest skazywanych na nudne życie, brak wyzwań i brak sukcesów. A skutkiem tego jest często niska pewność siebie psa, nieumiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz szukanie sobie zajęcia co nieraz skutkuje pojawieniem się zachowań niepożądanych.


Tak więc, pora pozwolić psom pomyśleć… 🙂

Jeśli do tej pory Twój pies nie był zbyt angażowany w szkolenie, sport czy zabawy logiczne, zacznij stopniowo tak, żeby psa nie zniechęcić.

Dobrym sposobem będzie nauka prostych poleceń, jak np target dłoni ręką, omijanie przedmiotów, siadanie, slalom między nogami, wchodzenie na przedmioty itp ( jeśli chcesz się dowiedzieć jak uczyć, znaleźć więcej inspiracji, zapraszam na grupę fb: Kreatywnie z psem). I proste zabawy angażujące węch i wymagające od psa zastanowienia się ( 50 inspiracji na tego typu zabawy znajdziesz w moim ebooku: KLIK ).

Dobrze wprowadzone i stosowane zabawy logiczne i węchowe potrafią przynosić świetne efekty w terapii behawioralnej. Oprócz tego, że podnoszą pewność siebie psa to wyciszają, męczą psychicznie. U psich seniorów pomogą utrzymywać jak najdłużej sprawne funkcjonowanie mózgu, a z kolei u szczeniąt wpłyną pozytywnie na rozwój mózgu i zdolności uczenia się.

Pamiętaj żeby trudność zadań i ich ilość dopasować do umiejętności psa, tak, żeby nie wywoływać frustracji i przemęczenia.

Na temat pozytywnego wpływu nauki i osiągania sukcesów znalazłam badanie- „Eureka Effect” in dogs.

Badanie było prowadzone na 12 sukach rasy beagle. Każda z nich była nauczona rozwiązywać 3 z poniższych zadań w celu otrzymania nagrody:

naciśniecie dźwigni, zepchnięcie pudła ze stosu, przewrócenie plastikowej konstrukcji, zepchnięcie piłki ze stołu, naciśnięcie guzika w celu zadzwonienia dzwonkiem lub naciśnięcie klawisza w zabawkowym pianinie.

Po sukcesie pies słyszał dźwięk zapowiadający nagrodę (kliker/dzwonek). Nagrodą było jedzenie lub kontakt socjalny z człowiekiem lub też zabawa z 2 innymi psami. Psy zaczynając rozwiązywać zadanie widziały, co będzie stanowiło nagrodę.

Dokładnie obserwowano i analizowano mowę ciała psa po rozwiązaniu zadania i zapowiedzi nagrody. Następnie porównano te pozytywne reakcje do reakcji na te samą sytuację, kiedy nie poprzedzał jej sukces intelektualny. Wyniki wyraźnie wskazywały na to, że pies po rozwiązaniu zadania reagował znacznie bardziej radośnie na nagrodę, niż kiedy była ona przypadkową dla psa sytuacją.

Drugą interesującą obserwacją w tym badaniu była wartościowość nagród. Większość psów najbardziej pozytywnie reagowała na nagrodę pokarmową, następnie na kontakt z człowiekiem, a najmniej radośnie na możliwość interakcji z innymi psami.

Psy już podczas wchodzenia na sesje treningowe wiedząc, że będą rozwiązywać zagadki, które znają i potrafią rozwiązać, były podekscytowane i zaangażowe. Bardzo chętnie brały udział w treningach. Kiedy jednak psom prezentowano zagadki, na których wcześniej nie trenowały okazywały zachowania świadczące o frustracji, mimo że sesja była kończona taką samą nagrodą jak w sytuacji kiedy udawało im się rozwiązać znajome zagadki. Brak kontroli nad sytuacją powodował u nich niepokój.  

(źródło: Ragen T. S. McGowan, Therese Rehn,Yezica Norling and Linda J. Keeling. Positive affect and learning: exploring the ‘‘Eureka Effect’’ in dogs. Animal Cognition, October 2013 (published online).)


Z kolei na spacerach, jeśli tylko jest to bezpieczne, pozwól psu analizować i podejmować decyzję (jeśli pies wykazuje niepożądane zachowania na dworze to aranżuj sytuacje tak, żeby pies podejmował decyzje, których oczekujesz i dobrze je nagradzaj). Jeśli nie jest to konieczne, nie decyduj ciągle za psa narzucając mu określone zachowania. Obserwuj także uważnie swojego psa, może pewne sytuacje w które go wprowadzasz, są dla niego niekomfortowe (często interakcje z obcymi psami czy ludźmi) ? Reaguj na sygnały przez niego wysyłane, pozwól wybrać drogę na spacerze, pozwól pogapić się w krzaki i wąchać przez 10 min hydrant – spacer powinien być dla psa 🙂

Umożliwiając psom podejmowanie decyzji, odnoszenie sukcesów znacząco wpłyniecie na jakość ich życia, podniesiecie ich pewność siebie i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Follow by Email
Facebook
Instagram