dobrostan psa

SEN u psów

Psy spędzają mniej więcej połowę doby na spaniu. Dorosły pies śpi  średnio 12-14 godzin – wliczając w to sen nocny oraz drzemki w ciągu dnia.

Szczenięta oraz starsze psy mogą spać dłużej. Szczeniaki do 12 tygodnia życia mogą spać nawet do 20 godzin na dobę! Seniorzy z kolei szybciej męczą się zarówno fizycznie  jak i psychicznie, stąd też potrzebują większej ilości czasu na sen.

Aktywność czy też stan zdrowia to kolejne czynniki, które mogą wpływać na ilość snu psa w ciągu doby. Jeśli zauważysz, że coś się zmieniło w kwestii snu u twojego podopiecznego – przedyskutuj to z Waszym lekarzem weterynarii.

FAZY SNU

Podobnie jak my, tak i psy mamy dwie fazy snu. Pierwsza  zwana snem krótkofalowym (NREM = non rapid eye movment) to czas kiedy organizm zaczyna się relaksować.  Faza druga to faza REM (rapid eye movment) – tzw sen głęboki, sen paradoksalny. Jest to faza kiedy wzrasta aktywność mózgu, pojawiają się marzenia senne (sny). Uważa się, że ma ona duże znaczenie dla procesów uczenia się oraz dla pełnej regeneracji organizmu.

U ludzi przejście z fazy NREM do REM jest dość mocno rozciągnięte w czasie, natomiast u psów  następuje to stosunkowo szybko – pies potrafi przejść w fazę REM w niecałe 20minut.

Wejście w fazę REM można rozpoznać po tym, że pies zaczyna poruszać gałkami ocznymi, kończynami lub nawet wydawać dźwięki takie jak skomlenie, warczenie czy szczekanie.

Aby pies zapadł w sen głęboki konieczne jest rozluźnienie mięśni – pies musi mieć możliwość spania na boku. Dlatego np zbyt małe klatki kenelowe, w których psy są zamykane na noc mogą być bardzo szkodliwe. Wg badań deprywacja snu fazy REM u szczurów może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku tygodni!

Faza REM pojawia się głównie w stabilnych warunkach, kiedy pies czuje się bezpiecznie.

W badaniach na ludziach i szczurach wykazano że sen fazy REM ma znaczny wpływ na budowanie połączeń neuronalnych w mózgu, co sprzyja lepszemu zapamiętywaniu.

NIEPOKOJĄCE SYGNAŁY PODCZAS SNU

Często zmiana pozycji snu może być pierwszym niepokojącym sygnałem, który zauważymy.

Spanie na plecach, z głową ułożoną na podwyższeniu (na poduszce, brzegu legowiska czy zabawce) lub chrapanie mogą wskazywać na problemy oddechowe – to częste u psów rasy brachycefalicznych ( np. mopsy, buldogi).

Częste budzenie się w nocy, chodzenie po domu może być objawem bolesności, zaburzeń pracy serca, demencji czy stanu depresyjnego.

WPŁYW SNU NA ZACHOWANIE

Niedobór snu może mieć znaczący wpływ na samopoczucie psa, a to wyraźnie przekłada się na zachowanie. Gorszy nastrój, rozdrażnienie, większa skłonność do impulsywnych zachowań to bardzo łatwe do zauważenia skutki. Poza tym pogarsza się zdolność koncentracji i zapamiętywana nowych informacji.

Badania wykazały także, że psy, które w ciągu dnia doświadczały przyjemnych rzeczy śpią dłużej w śnie głębokim, w przeciwieństwie do tych, które doświadczyły nieprzyjemnych sytuacji. Te drugie zasypiały szybciej, jednak znacznie dłużej trwała u nich faza NREM.źródła:

When Dogs Have a Bad Day, EEGs Show Their Sleep Suffers – Marc Bekoff

Negative experiences predict dogs’ spending less time in deep sleep.

Sleep in the dog: comparative, behavioral and translational relevance –RóbertBódizs, AnnaKis, MártaGácsi, JózsefTopál

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Follow by Email
Facebook
Instagram